Szczeniak

PODEJMUJĄC DECYZJĘ O KUPNIE SZCZENIAKA WIELU ZASTANAWIA SIĘ NAD WYBOREM RASY I PŁCIĄ, ALE TAK NAPRAWDĘ MAŁO KTO POSIADA RZETELNĄ WIEDZĘ NA TEMAT CHARAKTERU I PREDYSPOZYCJI POSZCZEGÓLNYCH RAS.

Opracowania książkowe przedstawiają większość z nich jako spokojne, przyjazne dzieciom i niekłopotliwe, a hodowcy w dużej mierze zachwalają swoją rasę jako najlepszą na świecie.
Prawda jest taka, że każda rasa jest inna, ma inne predyspozycje i rzadko kiedy nadaje się dla każdego, jeśli więc mamy jakieś wątpliwości przy wyborze psiaka, należy określić ile czasu w ciągu dnia możemy mu poświęcić, jakie mamy warunki mieszkaniowe, w jakim wieku są dzieci oraz czy zależy nam na psie "sportowcu", czy raczej "kanapowcu".

W sytuacji kiedy nie możemy się zdecydować, lub mamy wątpliwości, możemy poprosić o pomoc kogoś, kto zna się na rzeczy, szkoli psy i może powiedzieć nam coś więcej o charakterze różnych ras.
Jeśli pragniemy, aby nasz pupil był grzeczny, niekłopotliwy, umiał się zachować w domu, nie ciągnął na smyczy podczas spaceru i wracał, kiedy go wołamy, warto pomyśleć o szkoleniu. Przy odpowiednim zaangażowaniu z naszej strony, konsekwencji i cierpliwości w pracy z psem, mamy duże szanse na to, by spędzić ze swoim ulubieńcem wiele szczęśliwych lat.