Fazy rozwoju psa

FAZA DOJRZEWANIA 6-9 MIESIĄC

W tym wieku pies dojrzewa psychicznie oraz fizycznie i czasami staje się naprawdę dorosły. Ale podobnie jak u ludzkich nastolatków jego zachowanie może z minuty na minutę zmienić nie do poznania. Może wywoływać wrażenie, że zapomniał wszystkiego, czego nauczył się przez ostatnie kilka miesięcy. Wygląda, jakby był głuchy i ciężki w pojmowaniu, a wszelkie polecenia wykonuje opieszale. Badacze określają psy w tej fazie, jako "idiotycznie śmiałe i klocowate". Jednak, tak jak u ludzi, niektórzy rodzice przechodzą ten okres w stosunkowej harmonii ze swymi dziećmi, inni są w ciągłych konfliktach. Wiele zależy również od temperamentu psa.


Wychodzi również częściowo, w jakim stopniu ukształtowano podstawy dobrego wychowania. Czy przekazaliśmy mu w jaki sposób powinien się zachowywać, czego od niego oczekujemy? Należy się spodziewać przeróżnych, często niespodziewanych, reakcji psa. Na przywołanie psa np. możemy się spodziewać braku jakiejkolwiek reakcji, wrażenia jakby nas w ogóle nie słyszał, i dalej robi to co robił wcześniej, może również zacząć biec w zupełnie przeciwnym kierunku, może również nagle rozpocząć szaloną zabawę połączoną ze skakaniem, może również nas świadomie rzucać nam wyzwanie.


Są to wielorakie zachowania podważające nasz autorytet. Nie wolno nam ich po prostu omijać. Nie możemy pozwolić psu na respektowanie naszych rozkazów tylko wtedy, gdy mu to pasuje. Należy zawsze reagować natychmiast i dać psu do zrozumienia, że to nie zabawa i że to my jesteśmy przewodnikiem.
Jednocześnie musimy dać mu odczuć, że go lubimy, i że oczekujemy, aby zachowywał się w pewnych określonych ramach. Nie zapominajmy o chwaleniu i budowaniu prawidłowych zachowań, nawet w złości. Faza ta kończy się tak szybko jak się pojawiła. Półroczny pies oczekuje wzorca doświadczonego, psychicznie dominującego przywódcy. Jest to krytyczna faza, w której bardzo łatwo możemy stworzyć trudności wychowacze, jeśli, bardzo uważnie obserwujący nas pies, nie zobaczy w nas owych cech. Pies jest w tym wieku bardzo podatny na podwyższanie swego miejsca w hierarchii.